در رسانه ها – افتتاح نخستین کارخانه تولید کاغذ از سنگ در آذربایجان شرقی

در رسانه ها – افتتاح نخستین کارخانه تولید کاغذ از سنگ در آذربایجان شرقی

تبریز- ایرنا – نخستین کارخانه تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم در شندآباد شهرستان شبستر با حضور استاندار آذربایجان شرقی و مسوولان استانی افتتاح شد.

 

سرمایه گذار و مدیرعامل کارخانه تولید کاغذ از سنگ شامگاه سه شنبه در مراسم افتتاح این واحد تولیدی اظهار کرد: دانش فنی این طرح تنها در اختیار چهار کشور دنیاست و توانسته ایم این دانش فنی را به آذربایجان شرقی منتقل و ۷۰ درصد دستگاه های لازم برای تولید این نوع کاغذ را هم از نظر دانش فنی و فرمولاسیون بومی سازی کنیم.

حمید رضا ایلخانی ادامه داد: کاغذی که در این کارخانه تولید می شود با گرید بالا و در نوع خود منحصر به فرد در خاورمیانه است.
وی افزود: ۸۰ درصد مواد تشکیل دهنده این کاغذ کربنات کلسیم می باشدکه به همین دلیل بازیافت آن آسان و مقاومت بالایی در مقابل رطوبت دارد.

ایلخانی اضافه کرد: قیمت تمام شده این کاغذ ۷۰ درصد قیمت تمام شده کاغذهای معمولی است و مهم ترین مزیت آن این است که دیگر نیازی به قطع درختان نیست.
وی گفت: ظرفیت فاز اول این کارخانه سه هزار تن در سال است و ۷۶ میلیارد ریال برای فاز نخست آن سرمایه گذاری شده است.
۸۰ درصد ماده تشکیل‌دهنده کاغذ سنگی از کربنات کلسیم (Rich Mineral Paper (RMP) و ۲۰درصد بقیه از مواد پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن هاست.
بیشترین سنگ موجود روی کره زمین پایه آهکی دارد و ایران مملو از این نوع سنگ‌هاست که به همین دلیل کارخانه های سیمان زیادی در ایران بنا شده که می‌توان کربنات کلسیم را از آن استخراج کرد.

پروژه تولید کاغذ از سنگ تحولی شگرف در تولید کاغذ از طریق فناوری جدید در عصر مدرن است. این فناوری دوستدار محیط زیست بوده و باعث کاهش بسیار زیاد مصرف انرژی می‌گردد و از نظر اقتصادی ۱۰۰ درصد قابل بازیافت است.
شهرستان شبستر در ۷۸کیلومتری غرب تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی واقع است.

درباره نویسنده

greenpaper

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه